Poštovani korisnici usluga javnog vodosnabdijevanja,
Koristimo priliku da skrenemo pažnju na nekoliko važnih stvari i naš angažman na smanjenju negativnog uticaja jako nepovoljne hidrološke 2024. godine i jako visokih temperatura pa čak i do 42 stepena koje traju predugo, sa već nekoliko toplotnih valova na području cijele BiH, a tako i u Tešnju. Mnoge sredine su u jako teškim situacijama kada su u pitanju raspoložive količine pitke vode cijelo ljeto.
Mnogo toga u pozadini se dešava (ono što korisnici uglavnom ne vide ili ne razumiju dovoljno dobro) da bi obezbjedili vodu za normalno funkcionisanje ne samo naših korisnika nego i stanovnika sa područja cijele Općine Tešanj koje pomoć traže od JP RAD d.d. Tešanj.
U posljednjih nekoliko sedmica uposlenici komunalnog preduzeća (sa fokusom zaposlenika odjela Vodovod) uz pomoć ostalih uposlenika iz drugih odjela 24 sata dnevno rade na :
1. Otklanjanju pojačanog broja kvarova koji nastaju usljed neprestanog rada sistema (naročito pumpnih postrojenja koje u prosjeku ovo ljeto rade 23 sata dnevno, odnosno gotovo nikad se ne gase), jer je značajno uvećana potrošnja vode. Takvo crpljenje vode iz izvorišta je ekstremno, a voda je ograničen resurs!
2. U otežanom vodosnabdijevanju zbog očuvanja cijelog sistema, punjenja sistema preko noći i ponovnog puštanja u funkciju u jutarnjim satima dolazi do porasta pritisaka u cjevovodima visokih profila gdje dolazi do većeg broja kvarova na cjevovodima koje uposlenici otklanjaju svakodnevno, nerijetko i u noćnim satima. Primjer jedne od sanacija potisnog cjevovoda u Cerovcu koji je trajao od 22:00h do 04:00h , u prilogu fotografije. Nakon sanacije tog kvara uposlenici su bili na rasporedu u 07:00h za daljnje aktivnosti tog dana. Održavamo cca. 450 km cjevovoda na području Općine Tešanj i preko 50 objekata (pumpne stanice, rezervoari, rasteretne komore, zahvati, prehrane, brane....). Sve mora bit u funkciji da bi sistem radio.
3. Ovo ljeto VANREDNO položeno je 1300 m cjevovoda putem kojeg smo obezbjeđivali prehranu izvorišta i na taj način spriječili brzo opadanje podzemnih voda, odnosno spriječili da u tešku situaciju dođemo već početkom Juna. Rekonstruisano je 70 metara drenažnog cjevovoda za prehranu izvorišta. (prilog slike)
4. Ovo ljeto položeno je 450 m strujnog kabla za obezbjeđenje strujom pumpi na prehrani izvorišta i izvršena montaža i demontaža 6 pumpi. (prilog slike)
5. Ovo ljeto izdvojeno je 23.000,00 KM na sanacije i popravke brani na Kraševu i Jelahu ispod mosta kako bi prehrana izvorišta dala punu funkciju. Na taj način uz otežan rad usljed radova na autoputu uspijevamo održati stabilnost u izvorištu KRAŠEVO, uz sve negativne posljedice visokih temperatura i opadanja nivoa Usore i podzemnih voda, te dio količine raspoložive vode prebacujemo i prema MZ Tešanjka cijelo vrijeme.
6. U mjesecu avgustu isporučili smo 43 cisterne vode za piće, što je 430 m3 kako bi pomogli stanovništvu da prevaziđemo ovu sušu. 80% su bili naši korisnici, a 20 % korisnici koji nisu na sistemu javnog vodosnabdijevanja, a imaju potrebu za pitkom vodom.
7. Ovo ljeto naši uposlenici u vanrednoj situaciji kakva nas je zadesila već do sada imaju 710 prekovremenih sati, na sanacijama cjevovoda, popravkama struje, prehrani izvorišta, kopanja pomoćnih bunareva, odvrtanja i zavrtanja ventila cjevovoda u noćnim satima itd...
8. Izdali smo upozorenja stanovništvu na prekomjerne potrošnje i obrzložili da prekomjerne potrošnje narušavaju ustaljen rad sistema i apelovali više puta na racionalnu potrošnju!
9. Izdali smo „Upustvo o štednji vode“ i tražili od svih korisnika da se maksimalno pridržavamo istog.
10. U zadnjih 30 dana imali smo 70 saniranih kvarova, od čega 5 kvarova koji su sanirani u noćnim terminima.
11. Isporučene količine vode za prvih 6 mjeseci 2024. u odnosu na 2021. su veće za 40.668 m3. (prilog)
12. Isporučene količine vode za prvu polovinu mjeseca avgusta su u 2024. veće za 18.879 m3 u odnosu na isti period 2021. godine kada je također bilo otežano vodosnabdijevanje. (prilog)
Nekoliko napomena koje trebate znati jesu:
1. Da je nivo podzemnih voda sa početkom godine bio za 1 metar niži od nivoa podzemnih voda svih godina unazad, računajući i 2021. kada je otežano vodosnabdijevanje trajalo 3 mjeseca. Nivo podzemnih voda je u direktnoj vezi sa izdašnosti izvorišta u Jelah Polju. Razlozi su u jako slaboj zimi , gotovo bez snijega u 2023. i veoma malim količinama padavina u 2024., te u veoma visokim temperaturama koje isušuju izvorište.
2. Da je zbog ogromne potrošnje usljed visokih temperatura jako teško terminski ograničiti potrošnju vode u vašim domaćinstvima i preduzećima, pa smo više puta u prethodnim javnim oglašavanjima navodili da će dolaziti do noćnih obustava vodosnabdijevanja zbog punjenja rezervoara u sistemu, kako bi rezervoare napunili i naredni dan što duže izdržali sa potrošnjom. Na taj način u sistem upuštamo MAKSIMALNE RASPOLOŽIVE KOLIČINE VODE, a da pri tome vodeći računa da ne napravimo veće finansijske štete na sistemu.
3. Vremenske prilike nisu povoljne i u narednim mjesecima, pa je i dalje na snazi „Upustvo o štednji vode“, te molimo da se maksimalno pridržavate samo nužnih potreba potrošnje vode, u suprotnom ćemo dolaziti u teže situacije.
4. Da komunalno preduzeće radi sve što je u našoj moći da isporučimo prema korisnicima svu raspoloživu vodu u izvorištu i da ne možemo isporučiti više od onog što nam je dostupno.
5. Da je dotok sa Crnog Vrha spao na nezapamćenih 2 l/s, a kapacitet u normalnim vremenskim prilikama je između 15 i 20 l/s. Nikad u historiji nije bio niži od 5l/s.
6. Da trenutno izvorište Jelah Polje radi sa 65 do 68 % kapaciteta, sa tendencijom pada svakog dana ukoliko se sušni period produži i dalje.
7. Da su svi resursi komunalnog preduzeća u punom kapacitetu (sva oprema, sva vozila, svi uposlenici...)
8. Da nismo imali izgrađene nove bunare (Peb 1, Peb 3 i Peb 5 ), da bi ove godine zbog stavke br.1 „Nivo podzemnih voda...“ u probleme sa vodosnabdijevanje došli već u Junu ove godine, a otežano vodosnabdijevanje je krenulo tek početkom avgusta.
UVEĆANE POTROŠNJE PO EGZAKTNIM POKAZATELJIMA NA OSNOVU KOJIH SMO UPUĆIVALI APELE ZA ŠTEDNJU VODE
1. U prvoj polovini mjeseca Avgusta naseljima Medakovo-Trepče isporučeno je 25% više vode od prosječne potrebe za prvih 5 mjeseci 2024.
2. U prvoj polovini mjeseca Avgusta naselju Raduša isporučeno je 56% više vode od prosječne potrebe za prvih 5 mjeseci 2024.
3. U prvoj polovini mjeseca Avgusta naselju Vukovo isporučeno je 11% više vode od prosječne potrebe za prvih 5 mjeseci 2024.
4. U prvoj polovini mjeseca Avgusta naselju Ošljak Ravne isporučeno je 58% više od prosječne potrebe za prvih 5 mjeseci 2024.
5. U prvoj polovini mjeseca Avgusta naselju Čifluk isporučeno je 53 % više od prosječne potrebe za prvih 5 mjeseci 2024.
6. Dnevno zahvatanje vode (danas 23.08.24.) je oko 20% veće od prosječne potrebe svih potrošača na području cijelog sistema. Potrebno 4500 m3/dnevno za nužne potrebe vode za piće i lične higijene, a isporučeno na dan 22.08.24. 5044 m3 sa izvorišta Jelah i 477 m3 sa zahvata Mekiš Stupa, ukupno 5521 m3.
MOLBA PREMA SVIM GRAĐANIMA I PRIVREDI:
MOLIMO DA NAŠE EGZAKTNE POKAZATELJE SHVATITE KRAJNJE OZBILJNO I DA POKUŠAMO SVI POMOĆI U OVOJ SITUACIJI I URADITI ONO ŠTO JE DO NAS!
MI ĆEMO I DALJE DAVATI SVE OD SEBE DA OVE UDARE TEŠKIH VREMENSKIH NEPRILIKA MAKSIMALNO UBLAŽIMO PREMA SVIM POTROŠAČIMA, A OD POTROŠAČA TRAŽIMO POMOĆ, RAZUMIJEVANJE I SARADNJU!